DOVOLENÁ  15.7. 2024 - 28.7.2024  DOVOLENÁ

Výhody venkovního osvětlení: zvyšuje bezpečnost, chrání a vytváří unikátní atmosféru

Venkovní osvětlení zahrady byste neměli podceňovat. Je stejně důležité, jako jakékoli jiné osvětlení v domě. Utváří jedinečnou atmosféru domu a propůjčuje mu především večer úplně jiný architektonický nádech. Nicméně venkovní osvětlení není jen o designu a kráse, ale především zvyšuje bezpečnost, a to hlavně večer, jakmile je šero nebo tma. Navíc například s venkovním solárním osvětlením nemusíte zbytečně platit náklady na osvětlení.

Proč je výhodné venkovní světlo

Bez venkovního osvětlení se zkrátka neobejdete. Rozhodně není jen výsadou letních měsíců a dlouhých večerů. Naopak pokud zvolíte správné venkovní osvětlení, může vám sloužit celoročně. Nepodceňujte například osvětlení bazénu, stejně jako pergoly nebo jiné zahradní architektury. Často se také osvětlují chodníky nebo třeba příjezdové cesty ke garáži.

  • Pozor, u venkovního osvětlení dbejte především na jeho odolnost, jinak vám dlouho nevydrží. Ideální je sáhnout alespoň po stupni krytí IP43. Takové osvětlení bude odolné proti vlhkosti a prachu.
  • Venkovní LED osvětlení pod širé nebe musí být chráněno alespoň stupněm krytí IP55, tedy proti stékající vodě.
  • Venkovní solární osvětlení k bazénu nebo jiné osvětlení k bazénu musí mít ochranu IP65, protože vydrží i ponoření pod vodu.

Venkovní světlo s pohybovým čidlem šetří náklady

Užitečné je především venkovní světlo s čidlem, které se zapne pouze v případě, že zaznamená pohyb. Můžete si nastavit, jak dlouho má svítit a poté se samo vypne. Díky tomu můžete ušetřit až 30 % nákladů na osvětlení v porovnání s běžným osvětlením. Ještě více pak můžete ušetřit s venkovním solárním osvětlením s čidlem. Jeho provoz je zcela zadarmo a pořizovací náklady se vrátí velmi rychle.

 

Venkovní osvětlení s čidlem se instaluje především k osvětlení přístupové cesty, například jako venkovní osvětlení chodníku. Vhodné je také k osvětlení vstupních dveří nebo garážových vrat. Velmi často se instaluje na fasády domů, kde může být určitou alternativou bezpečnostního osvětlení, například pro případ zlodějů.

TIP: Nástěnná bezdrátová lampa se senzorem je ideální LED solární svítidlo vhodné například k osvětlení garážových vrat. 

Venkovní solární osvětlení jako skvělá dekorace

Solární osvětlení je výhodné, protože nebudete potřebovat žádné náklady na osvětlení. Jednoduše se přes den nabije a večer osvětluje, co je potřeba. Výkon venkovního solárního osvětlení je velký a bez problému může nahradit běžné osvětlení. Využívá se ale především jako dekorační osvětlení v teplé bílé až žluté barvě světla. Velmi oblíbené jsou například solární venkovní hořící louče, které dodají každé zahradní párty úplně jiný rozměr.

Venkovní solární osvětlení je zároveň oblíbené u zahradních architektů. Stále častěji se objevuje jako osvětlení stromů, zahradních jezírek nebo keřů. Osvětlení se používá velmi decentní, které je spíše obrysové. Každopádně si takové venkovní solární osvětlení můžete udělat sami, stačí jen vše pořádně promyslet – to je základ.

Další výhody venkovního LED osvětlení

Oproti běžnému venkovnímu osvětlení má LED osvětlení velké výhody. Především mnohem déle vydrží. Běžné venkovní LED osvětlení dokáže svítit až 30 000 hodin svícení, to může být až 10 let. Kdežto klasické osvětlení vydrží pouze 2 až 3 roky. Průměrná poruchovost LED osvětlení je zhruba 0,8 až 1,2 %, rozhodně ho tak nebudete muset hned měnit. Moderní LED osvětlení je nyní nejlepším řešením venkovních světel.

Bezdoteku.cz na FAVI.cz